Asgari ücrete Temmuz’da zam geliyor! Çalışanlar rahatlayacak

Asgari ücrete Temmuz’da zam geliyor! Çalışanlar rahatlayacak
Haber Tarihi: 13.07.2024

Kulisleri hareketlendiren iddia: Asgari ücret temmuz ayında 21 bin 320 liraya çıkacak.

Küresel boyutta seyreden ve günden güne derinleşen ekonomik kriz, Türkiye’de de vatandaşları bir hayli zorlarken, asgari ücretle ilgili ortaya atılan yeni iddia kulisleri hareketlendirdi. Haziran sonuna kadar zam yapılmaması durumunda reel alım gücünün 13 bin 558 liraya kadar düşeceğini belirten kaynaklar, asgari ücretin temmuz ayında 21 bin 320 liraya çıkarılacağını öne sürdü.

Küresel ekonomik krizin etkileri, Türkiye’de de yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı gibi büyük sıkıntılara neden olurken, yaşanan sorunlar 31 Mart yerel seçimlerine de yansıdı.

ANKARA BU İDDİAYI KONUŞUYOR

İktidar kanadı ekonomik sıkıntıları gidermek adına art arda hamleler yaparken, Ankara kulislerine düşen son iddia da büyük ses getirdi. Vatandaşlar, bu haberle birlikte biraz olsun umutlanırken, bu zammın ne kadar gerçekçi olduğu ve hayatlarını ne ölçüde rahatlatacağı konusunda merak içindeler.

“TEMMUZ AYINDA ARA ZAM GELİYOR”

Ekonomi yönetiminin haziran sonuna kadar zam yapmaması durumunda asgari ücretin reel alım gücünün 13 bin 558 liraya kadar düşeceğine işaret eden kaynaklar, asgari ücretin temmuz ayında yapılacak ara zamla birlikte en az 21 bin 320 lira seviyesine çıkarılacağını öne sürüyor. Bu iddia, özellikle dar gelirli aileler için bir umut ışığı olmuş durumda.

ASGARİ ÜCRETİN İŞVERENE MALİYETİ

2024 net asgari ücret %49 artışla 17.002 lira olmuştu. Böylece 2024 yılında asgari ücretin işverene maliyeti 7.741 lira artarak 23.502 lira oldu. Buna göre, brüt 20 bin 2 lira 50 kuruş olan asgari ücretin, 17 bin 2 lira 12 kuruşunu net asgari ücret, 2 bin 800 lira 35 kuruşunu SGK primi ve 200 lira 3 kuruşunu işsizlik sigortası primi oluşturdu. Brüt 20 bin 2 lira 50 kuruş olan asgari ücrete, 3 bin 100 lira 39 kuruş SGK primi (işveren payı) ile 400 lira 5 kuruş işveren işsizlik sigorta primi kalemleri de eklenince yeni asgari ücretin bir işçi için işverene aylık maliyeti 23 bin 502 lira 94 kuruş oldu.

Bu maliyet artışları, işverenlerin de omuzlarındaki yükü artırmış durumda. Ancak, çalışanların artan yaşam maliyetleri karşısında ayakta kalabilmesi için bu zamların kaçınılmaz olduğu vurgulanıyor. Büyük şehirlerde yaşayan asgari ücretli çalışanlar, kira, gıda ve diğer temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanırken, yapılacak bu ara zammın onların hayatında bir rahatlama yaratması bekleniyor.