TCMB Başkanı Karahan açıkladı: Türk Lirası’nın reel olarak değer kazanmasını bekliyoruz

TCMB Başkanı Karahan açıkladı: Türk Lirası’nın reel olarak değer kazanmasını bekliyoruz
Haber Tarihi: 23.07.2024

TCMB Başkanı Karahan: Sıkı Para Politikası Devam Edecek, TL Değer Kazanacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, Arap Bankacılık Zirvesi’nde önemli açıklamalarda bulundu. Karahan, sıkı para politikasının sürdürüleceğini ve bu süreçte Türk Lirası’nın (TL) değer kazanmasını beklediklerini ifade etti.

Bankacılık Sektörüne Olumlu Etki

Karahan, bankacılık sektörüne ilişkin yaptığı değerlendirmede, sıkılaşma politikasının bankacılık sektörüne faydalı olacağını belirtti. “Yüksek enflasyon ortamına rağmen bankacılık sektörü kârlılığını devam ettirebiliyor. TL mevduatlarda ciddi artış gözlemliyoruz,” dedi. Karahan, bankacılık sektörünün dezenflasyon sürecinde fayda sağlayan sektörler arasında yer alacağını vurguladı.

Enflasyon Beklentisi

Türkiye’deki enflasyonist duruma da değinen Karahan, “Manşet enflasyonda Haziran ayında ciddi bir gerileme bekliyoruz. Sıkı para politikası devam ettirilecek. TL’nin reel olarak değer kazanmasını bekliyoruz,” şeklinde konuştu.

TL Mevduatında Artış

Karahan, bankaların bilançolarını yönetmelerinde daha fazla yük üstlenmeleri gerekeceğini belirterek, “Bankacılık sisteminde TL mevduatının payı 2023 yılı Ağustos ayındaki yüzde 31 seviyesinden yüzde 45 seviyesine kadar yükseldi. Yüksek enflasyon ortamına rağmen bankacılık sektörü kârlılığını devam ettiriyor. Sektörün büyümesi için uygun bir ortam var. Para politikası yaklaşımımız bankacılık sektörünü desteklemeye devam edecek,” dedi.

Para Politikası ve Düzenlemeler

TCMB’nin yaptığı düzenlemelerle fazla TL likiditesinin sterilize edilmesine, TL mevduata geçişin desteklenmesine ve aşırı kredi büyümesinin önlenmesine imkan sağlanacağını belirten Karahan, bu adımların bankacılık sektörüne olan olumlu etkilerini artıracağını ifade etti.

Karahan’ın açıklamaları, Türkiye ekonomisinde sıkı para politikalarının devam edeceğine ve bankacılık sektörünün bu süreçten güçlenerek çıkacağına dair güçlü bir mesaj verdi. Zirveye katılanlar, Karahan’ın konuşmasını dikkatle dinleyerek Türkiye’nin ekonomik politikaları ve bankacılık sektörünün geleceği hakkında bilgi sahibi oldular.