Vergi kaçıranları ihbar edenler resmen servet kazanıyor

Vergi kaçıranları ihbar edenler resmen servet kazanıyor
Haber Tarihi: 13.07.2024

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Vatandaşa ‘İhbar İkramiyesi’ Müjdesi

Vergi kaçağı ve kayıt dışı ekonomiyle mücadele çalışmalarını yoğunlaştıran Hazine ve Maliye Bakanlığı, vatandaşların etkin ihbar yapabilmesi için yeni şikayet kanallarını devreye aldı. Bakanlık, ihbarlarda bulunan vatandaşlara ‘ihbar ikramiyesi’ vereceğini de açıkladı.

Yeni İhbar Kanalları

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kayıt dışı ve düşük beyanla ilgili denetimlerini artırırken, vatandaşların ihbarda bulunabilecekleri kanalları da genişletti. Artık WhatsApp, Twitter (X) ve Instagram gibi sosyal medya araçları üzerinden de ihbar yapılabilecek.

Kolay ve Hızlı İhbar İmkanı

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan yapılan bilgilendirmede, bakanlığın kayıt dışı ekonomiyle mücadele çalışmaları kapsamında ihbar kanallarının güncellendiği belirtildi. Vatandaşlar, ihbar ve şikayetlerini Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi (gib.gov.tr), dijital.gib.gov.tr adresi, GİB mobil uygulaması ve ALO 189 Vergi İletişim Merkezi üzerinden yapabilecek. Ayrıca, BİP Vergi İhbarı Servisi, X ve Instagram İhbar Hesapları (“gibihbar” üzerinden “DM-Direkt Mesaj” yoluyla) ve WhatsApp İhbar Hattı (0 552 189 0 189) da ihbar için kullanılabilecek.

Yüzde 10 İhbar İkramiyesi

Vatandaşlar, yaptıkları ihbarlar için ‘ihbar ikramiyesi’ talep edebilecek. Yapılan ihbar sonucunda düzenlenen vergi inceleme raporlarına göre tahakkuk eden vergi ve vergi ziyaı cezasının yüzde 10’u, ihbarı yapan vatandaşa ikramiye olarak ödenecek. İkramiye ödemesi için vatandaşlar, IBAN numaralarını sisteme girebilecek. Denetim ekipleri, sahada gerekli incelemeleri yaparak tespit edilen ihlaller için ceza işlemleri uygulayacak.