Eğitimde Yapay Zeka Uygulamaları Uluslararası Forumu Özetleri

Eğitimde Yapay Zeka Uygulamaları Uluslararası Forumu Özetleri
Haber Tarihi: 13.07.2024

Bakan Tekin: Değişen Koşullara Adapte Olmalıyız

Teknopark İstanbul’da düzenlenen ‘Eğitimde Yapay Zeka Uygulamaları Uluslararası Forumu’na katılan Bakan Tekin, dünyanın değişen koşullarına adapte olmanın önemine vurgu yaparak teknolojiyi kullanırken insani değerlerden uzaklaşılmaması gerektiğini belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Teknopark İstanbul arasında iş birliği protokolünün imzalandığı forumda Bakan Tekin, şu ifadeleri kullandı:

“Yapay Zeka Uygulamaları Sürecin İçinde”
“26 Nisan itibarıyla Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli adıyla bir müfredat değişikliği paketini kamuoyuyla paylaştık. Güncel gelişmelere ayak uyduracak bir müfredat hazırladık. Bunu yaparken çocukların da kendilerini bekleyen dünyaya daha hazır olmalarını sağlamak istedik. Diğer yandan yeni modelde, dijital okuryazarlık ve yapay zeka uygulamalarının eğitim öğretim süreçlerine uygulanabilmesi açısından önemli değişiklikler yaptık. Dünya durmayacak, bu nedenle sürecin içine adapte olmamız lazım. Bunu yaparken de bizi biz yapan insani değerlerimizden uzaklaşmamamız gerek. Dolayısıyla yeni müfredat modelinde ‘teknolojik gelişmelere ayak uyduracağız ama insani değerlerimizi de koruyacağız’ diyoruz.”

Bakan Yardımcısı Coştu: Türkçe Dil Modeli Üzerine Çalışmalar Başladı

Forumda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Zekeriya Coştu, dünyadaki öngörülerin yapay zekanın insansı yeteneklere daha da yaklaşacağını belirtti. Türkiye’de yapay zeka alanında bir dil modeli geliştiren teknoloji devi olmamasına rağmen birçok başarılı girişimci bulunduğunu dile getirerek şunları söyledi:

“Türkiye’de yapay zeka açısından bir dil modeli geliştiren teknoloji devimiz henüz yok. Ancak yapay zeka alanında başarılı ürünler ortaya koyan pek çok girişimcimiz var. Diğer yandan Türkçe üzerine inşa edilen bir dil modelinin geliştirilmesini stratejik milli bir hamle olarak görüyoruz. Bu nedenle Türkiye’de Türkçe dil modelinin geliştirilmesi üzerine çok önemli bir çalışma başladı. Yapay zeka konusunda hem dünya hem de biz bu yolculuğun başındayız. Önümüzdeki 3 ile 5 yıl içinde doğru ve hızlı adımları atabilmeliyiz. Ayrıca bu teknolojinin tüm sektörlere katma değer katacağını biliyoruz. Onların başında da eğitim geliyor. Dolayısıyla ulusal yapay zeka stratejisinde daha fazla odaklanacağımız alanlardan biri de eğitim olacak.”

Genel Müdür Canlı: Eğitim Teknolojileri Hızla Gelişiyor

Forumda konuşan MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Mustafa Canlı, eğitim teknolojilerinin dünyada hızla geliştiğine dikkat çekerek yeni müfredatla her öğrenci için yapay zeka planının hazırlandığını belirtti. Canlı, şunları söyledi:

“Yeni müfredatla her eğitim düzeyindeki öğrenci için yapay zeka planı hazır. Öğretmenlerin de yapay zeka araçlarını etkin kullanması ve yapay zeka okuryazarlığını geliştirmesi için pek çok eğitimimiz var. Hemen hemen her hafta illerimizde öğretmenlerimiz yapay zeka ile ilgili eğitimlere katılıyor. Ankara’da ilkini açtığımız ‘Eğitim Teknolojileri Kuluçka ve İnovasyon Merkezi’nin ikincisini bu toplantıyla İstanbul’da da açıyoruz. Protokolün imzalanmasıyla girişimcilerin özellikle yapay zekâ alanında çalıştığı bir alan İstanbul’da da olacak.”