Sahipsiz Hayvanların Durumu ve Tartışmaları

Sahipsiz Hayvanların Durumu ve Tartışmaları
Haber Tarihi: 23.07.2024

Sahipsiz hayvanların son çare olarak uyutulabileceğine dair düzenlemenin yolda olduğu haberi, soğumaya bırakılmış ‘ne olacak bu sahipsiz hayvanlar meselesini’ tekrar alevlendirdi. Tartışmalar yıllardır devam ediyor ve henüz net bir çözüme ulaşılamamış durumda.

Konuyla İlgili Bilgiler

Sahipsiz köpek sayısına ilişkin bazı rakamlar zikredilse de tespiti kolay değil. Kısırlaştırılmadığında yılda 1 – 2 defa doğum yapabilen köpeklerin mevcut durumu ciddi sorunlara yol açabiliyor. Ayrıca kuduz riski konusunda Türkiye’nin yüksek risk kategorisinde olduğu biliniyor.

Sorunlara Yönelik Veriler

  • Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre son 5 yılda hayvana çarpma şeklinde; 3 bin 534 trafik kazası, 55 ölüm, 5 bin 147 yaralanma vakası gerçekleşti.
  • İç piyasada son 5 yılda 36 milyar TL değerinde 893 bin ton köpek maması üretilirken, ithal edilen köpek mamasının değeri 48 milyar TL’yi aşmış durumda.

Çözüm Önerileri ve Maliyetleri

Popülasyonun kontrol altına alınabilmesi için bir yılda popülasyonun yüzde 70’inin kısırlaştırılmasının gerektiği belirtiliyor. Ancak Türkiye’de yıllık kısırlaştırma rakamlarının bu hedefe ulaşmadığı gözlemleniyor. Belediyelerin bir köpeği yakalama maliyeti yaklaşık bin 500 TL iken kısırlaştırma maliyeti ise yaklaşık 630 TL olarak belirtiliyor.

Sonuç ve Çözüm Yolları

Sahipsiz hayvanlar konusunda çözüm bulunması için kamunun ve hayvanseverlerin ortak gayret göstermesi gerektiği vurgulanıyor. Bu konuda sorumluluk üstlenen kurumların daha etkin politikalar geliştirmesi ve mali kaynak sağlaması önem arz ediyor.